Przejdź do treści

Dlaczego warto zabrać książkę na drogę? Dodaj opis książki!

Podziel się swoimi wrażeniami i dodaj krótki opis, który zachęci innych do zabrania tej książki na drogę.

Nasze sugestie: napisz, czego można się dowiedzieć z tej książki. Przedstaw krótko konkretne miejsca, o których opowiada autor. Jaki nastrój ma książka? Kogo może zainteresować? Nasz przykładowy opis, przeczytaj TUTAJ. Opis do 1000 znaków.

Opis wydawnictwa

Historia Oskara Matzeratha, który w akcie sprzeciwu wobec świata dorosłych w wieku trzech lat postanawia, że nie będzie rosnąć. Ale także historia przedwojennego Gdańska i zawiłego związku Niemców, Kaszubów i Polaków, którzy od wieków żyli w tym mieście.

„Blaszny bebenek” to chyba najwybitniejsza niemiecka powieść XX wieku. Pierwsza część sławnej Trylogii Gdańskiej, przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i sprzedana na całym świecie w milionowych nakładach, a zarazem największe dzieło autora, który w roku 1999 został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla.

W „Blaszanym bębenku” Grass pracuje nad zupełnie nową postawą. Kieruje się przeciwko tradycyjnemu idealizmowi niemieckiemu, który zamulał prawdę i osłaniał rzeczywistość mgłą podejrzanej wzniosłości, przeciwko heglizmowi, który – posługując się kategorią konieczności historycznej – potrafił usprawiedliwić każdą zbrodnię jako dokonaną w imię racji dziejowych; przeciwko demonizmowi rzekomo właściwemu kulturze niemieckiej, który od czasu do czasu zwodzi swą magiczną siłą naród niemiecki na niebezpieczne manowce zbrodni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Miejsca, które występują w książce. Znasz inne? Napisz do nas.