Przejdź do treści

Dlaczego warto zabrać książkę na drogę? Dodaj opis książki!

Podziel się swoimi wrażeniami i dodaj krótki opis, który zachęci innych do zabrania tej książki na drogę.

Nasze sugestie: napisz, czego można się dowiedzieć z tej książki. Przedstaw krótko konkretne miejsca, o których opowiada autor. Jaki nastrój ma książka? Kogo może zainteresować? Nasz przykładowy opis, przeczytaj TUTAJ. Opis do 1000 znaków.

Opis wydawnictwa

Przewodnik Szlakami sztetli. Podróże przez zapomniany kontynent jest jednym z elementów projektu “Shtetl Routes. Obiekty żydowskiego dziedzictwa w turystyce transgranicznej”. Autorzy publikacji skupili się przede wszystkim na małych miastach i miasteczkach, tych, które można określić jako sztetl (jid. miasteczko), choć swoje miejsce w przewodniku znalazły również duże miasta, jak Pińsk czy Brody. Ich mieszkańcy z pewnością nie uważali, że mieszkają w sztetlu, jednak związane z tymi miejscami dziedzictwo i opowieści uznano za potrzebne do opisania kontekstu sztetli.

Książka Szlakami sztetli. Podróże przez zapomniany kontynent jest nie tylko zaproszeniem do realnej podróży, ale też do uruchomienia wyobraźni. Zamierzeniem autorów było, aby – nawiązując do zachowanych obiektów dziedzictwa kulturowego, jak synagogi, domy modlitwy, cmentarze, szkoły, kina, drukarnie, fabryki – przywołać opowieści o kulturze żydowskiej, tak istotnej niegdyś dla miast i miasteczek pogranicza. Stąd tak wiele w przewodniku cytatów, odwołań do wspomnień, opowieści z literatury i ksiąg pamięci. Przewodnik stara się ukazać, jak dzisiaj te miasta próbują nawiązywać do swojego żydowskiego dziedzictwa, zarówno tam, gdzie Żydzi wciąż mieszkają, jak i tam, gdzie dziś już ich nie ma.

 

Fragment książki:

Jeden z nich powiedział: nie wiedziałem, że nasze miasteczko jest tak piękne. Wydaje mi się, że na całym świecie nie znajdziesz miasteczka lepszego niż nasze. I kolega mu odpowiedział: zaprawdę o tym samym przed chwilą pomyślałem. Powiedział Alter-rzeźnik: każde miasto jest dobre, o ile mieszkają w nim dobrzy ludzie.

Szmuel Josef Agnon, Bilwaw Jamim (hebr. W sercu mórz), 1934.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Miejsca, które występują w książce. Znasz inne? Napisz do nas.