Przejdź do treści

Dlaczego warto zabrać książkę na drogę?

“Sońka” to piękna książka o wojnie, o miłości, o relacjach z ludźmi i z naturą, o zaufaniu. Opowiada historię miłości wieśniaczki i żołnierza SS, którą kobieta opisuje z perspektywy czasu młodemu reżyserowi. Całość jest wzruszająca, pełna emocji, pięknie pokazuje przyrodę i wieś, w której i w młodości, i pod koniec życia Sońki wszystko się dzieje.

(Opinia Wendyhey)

Opis wydawnictwa

W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana.

Powiernikiem Sońki zostaje Igor – wzięty reżyser teatralny – który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie pojawia się Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć…

Sońka to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o  kiedyś i teraz, o tu i tam, o piekle i raju pamięci.

Ignacy Karpowicz po raz kolejny zaskakuje, jeszcze bardziej zachwyca i udowadnia, że po sukcesach Balladyn i romansów oraz ości na dobre wszedł do literackiej superligi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.